Ana içeriğe atla

⭑ Sevgililer Gününe Özel Fiyatlar ⭑

2024-02-29T23:59:59
Sepetim

Sepetiniz boş

Dünyanın En Büyük Elmasları - Cullinan

26 Ocak 1905’te Güney Afrika’nın Gauteng eyaletinde bulunan, Petra Diamonds’a ait olan Premier madeninden çıkarılmıştır. Yeryüzünün 450 – 650 km altında oluştuğu ve 1.18 milyar yıl önce yüzeye yaklaştığı düşünülmektedir. 1902’de maden işletilmeye başlandıktan üç yıl sonra 5.5 metre derinlikte bulunmuştur.

Cullinan Elmasının Tanıtımından Bir Kare

O zamana kadar bulunmuş olan en büyük elmas namını taşıyan 1893’te Güney Afrika’da bulunan 995 kırat ağırlığındaki Excelsior Diamond’dan üç kat büyük bir elmas bulununca gündeme oturdu. 3106.75 kırat yani 621.35 gram ağırlığındaki elmas çıkarılışının ardından 8 – 9 bin kişinin katıldığı belirtilen halka açık bir yerde sergilendi. Londra’da satışa çıkarmak için, elması naklederken peşine düşecek olan muhtemel hırsızları yanıltmak amaçlı özel korumalarla sahte taş gemiye bindirilirken orijinal taşın da basit bir kutuda İngiltere Kraliyetine posta ile gönderildiğinden bahsedilir.

Şimdiye kadar bulunan mücevher kalitesindeki en büyük elmas ünvanını hala elinde tutan Cullinan elmasına ismi ise, çıkarıldığı madeni işletmeye açan Sir Thomas Cullinan’dan gelmektedir. Gazeteciler o zamana kadar bilinen en büyük elmastan üç kat daha büyük elmasın haberini yaparken Cullinan olarak nitelendirirler ve ismi de öylece kalır.

Ham haldeki taş işlenmek içinse o zamanların en önemli elmas kesicilerinden Asscher kardeşlere gönderilir. Nakliyesi sırasında çalınma ihtimalini ortadan kaldırmak için Kraliyet Donanmasının boş bir paketle aynı taktiği yaptığından bahsedilir. Kesim işleminin de sekiz ay sürdüğü ve o zamanki teknolojiyle daha da zor olduğu için çelik bıçakların kırıldığından bahsedilir.

9 adet büyük parçaya ve 96 adet küçük parçaya ayrılan elmasın en büyük iki parçasının 7. Edward’a gönderildiği, diğer parçaların da kesim ücretine müteakiben Asscher kardeşlere bırakılmıştır.

Kesilen Cullinan elmasının büyük dokuz parçası

Ufak taşlar elden çıkarılırken üst düzey renginden ötürü dikkat çekiyordu. Bunun üzerine taşlara inceleme yapılmıştır. Saf karbondan oluştuğu ve tip 2a gurubuna dahil olduğu belirlenmiştir.

Bu büyük dokuz parçadan kısaca bahsedelim.

Cullinan I: Damla şeklinde kesilen en büyük parça 530.2 kırat gelmektedir. İngiltere Kraliyetinin asasında bulunmaktadır.
Cullinan II: Yastık şeklinde (Cushion cut) kesilen ikinci en büyük parça 317.4 kırat ağırlığındadır. İngiltere Kraliyetinin tacında yer almaktadır.
Cullinan III: 94.4 kırat ağırlığında olan bu pırlanta taç giyme törenlerinde kullanılan taçta yer almaktadır.
Cullinan IV: 63.6 kırat gelen bu pırlanta da bir çok yerde kullanılmıştır. Daha ziyade broşta ve tahtta kullanılmıştır.
Cullinan V: 18.8 kırat kalp şeklinde kesilmiştir. Kolyede kullanıldığından bahsedilmiştir.
Cullinan VI: 11.5 kırat markiz(mekik) şeklinde kesilmiştir.
Cullinan VII: 8.8 kırat ağırlığında markiz kesilmiştir.
Cullinan VIII: 6.8 kırat olan pırlantanın dörtgen formda kesildiğinden bahsedilmiştir.
Cullinan IX: 4.39 kırat olan bu pırlanta basamaklı damla formundadır ve adını taşıdığı platin bir yüzükte olduğu bilinmektedir.

Pırlanta eğitimlerimize katılmak için başvuru formundan veya egitim@sinapirlanta.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sina Pırlanta Marka Yüzü Buray

Şarkıcı Buray önceki gün İstanbul Jewelry Show fuarına katıldı. Buray, marka yüzü olduğu Sina Pırlanta'nın standını gezdi

Daha Fazla

Cesur Tülin

Manken Tülin Şahin, bir mücevher firmasının reklam yüzü oldu.

Daha Fazla