Ana içeriğe atla

Sepetim

Sepetiniz boş

Dünyanın En Büyük Elmasları - Excelsior

30 Haziran 1893’te Güney Afrika’daki Jagersfontein madeninden çıkarılmıştır. 995.2 kırat olan Excelsior döneminin en büyük elmasıydı. 1905’te Cullinan elması bulunana kadar da öyle devam etti.

Elması bulan çalışan şefini es geçip maden müdürüne kendi eliyle elması teslim edince nakit 500 dolar, güzel bir eğer ve bir de atı ödül olarak almıştır. Elmasın bulunduğu gün madencilik şirketi ile Londra’daki elmasları satın alan şirket arasındaki sözleşme sona ermişti. Sonradan yapılan anlaşma ile elmasın satılmasından gelecek geliri ikiye bölme kararı alındı.

Excelsior'un ham hali
Excelsior'un kesim öncesi incelendiği andan bir kare

Şekli bir açıdan bakıldığında somun ekmeği başka bir açıdan bakıldığındaysa dağı anımsatan elmasa “daha yüksek” anlamına gelen Excelsior adı verilmiştir.

Excelsior elması incelendiğinde G rengi hafif mavimsi bir tonda ve içinde siyah karbonlar bulunduran bir yapıda olduğu anlaşıldı. Bir rivayete göre bundan dolayı da 1895’te düzenlenen İngiltere Kraliçesi Victoria’nın elmas yıl dönümünde 650.8 kıratlık Jubilee elması Excelsior’u gölgelemiştir.

Beklenilen ilgiyi görmeyen Excelsior on sene kadar Londra’da bir kasada kaldıktan sonra işlenmesi için dönemin önde gelen isimlerinden Amsterdam’daki Asscher elmas kesimcilerine gönderilmiştir. İçindeki siyah kristallerden ötürü büyük bir elmas kesilmesi uygun görülmemiştir. En büyüğü 69.68 kırat olacak şekilde on bir büyük parçaya ve kırat üstü gelen on küçük parçaya ayrılmıştır. Bir elmasın başına gelebilecek en büyük trajedi olarak görüldü. O dönemin en büyük işlenmiş elması olarak kesilmesi bekleniyordu. Sonuç çok şaşırtıcı olunca Excelsior ne büyük bir satışa çıkabildi ne de müzelerde sergilendi.

Excelsior’dan kesilen büyük parçalar şu şekildedir;

Excelcior I: Armut şeklinde kesilen bu taş 69.68 kırattır
Excelsior II: Armut şeklinde kesilmiş ve 47.03 kırattır.
Excelsior III: Markiz formunda kesilmiştir, 46.90 kırattır
Excelsior IV: Armut şeklinde kesilmiştir ve 40.23 kırattır
Excelsior V: Markiz şeklindedir ve 34.91 kırattır
Excelsior VI: Markiz şeklindedir ve 28.61 kırattır
Excelsior VII: Armut şeklindedir ve 26.30 kırattır
Excelsior VIII: Armut şeklindedir ve 24.31 kırattır
Excelsior IX: Armut şeklindedir ve 16.78 kırattır
Excelsior X: Armut şeklindedir ve 13.86 kırattır
Excelsior XI: Armut şeklindedir ve 9.82 kırattır

Ayrı olarak satılan taşlardan üç tanesini Tiffany & Co. Firmasının satın aldığı bilinmektedir. 1939 yılında New York’ta düzenlenen Dünya Fuarında De Beers’İn markiz formdaki taşlardan birisini sergiledi kayıtlara geçmiştir.

Bir bilekliğin orta taşı olan Excelsior I

Hiç şüphesiz ki en önemlisi 69.68 kırat olan en büyük parçasıdır. 1991 yılının Mayıs ayında satışa çıkan pırlanta GIA tarafından incelenip G VS2 kalitesinde olduğu açıklanmıştır. 1996 yılında tekrar satışa çıkan pırlantayı 2 milyon 642 bin dolara Robert Mouawad’ın satın aldığı bilinmektedir.

Bir bileklikte yer alan bu pırlanta Robert Mouawad’ın koleksiyonundaki en büyük dokuzuncu pırlanta olarak açıklanmıştır.

Pırlanta eğitimlerimize katılmak için başvuru formundan veya egitim@sinapirlanta.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sina Pırlanta Marka Yüzü Buray

Şarkıcı Buray önceki gün İstanbul Jewelry Show fuarına katıldı. Buray, marka yüzü olduğu Sina Pırlanta'nın standını gezdi

Daha Fazla

Cesur Tülin

Manken Tülin Şahin, bir mücevher firmasının reklam yüzü oldu.

Daha Fazla