Ana içeriğe atla

Sepetim

Sepetiniz boş

Dünyanın En Büyük Elmasları - Lesedi La Rona

16 Kasım 2015’te Botsvana’daki Karowe madeninden çıkarılan elmas 1111 kırat yani 222.2 gram ağırlığıyla dünyanın mücevher kalitesindeki en büyük ikinci elması olma özelliğini taşımaktadır.

Teknolojik ekipmanlarla işletilen madenden 200 metre derinlikte bulanan Lesedi La Rona’nın 2.5 milyar yaşında olduğu ifade edilmektedir. Lesedi La Rona’dan bir gün sonra da aynı bölgeden 813 ve 374 kırat ağırlığında iki büyük elmasın daha çıkarıldığı belirtilmiştir. 1111 kıratlık taş önce madenin adıyla Karowe olarak, sonrasında da çıkarıldığı kanalın adıyla AK6 olarak anıldı.

Lesedi La Rona'nın ham hali

2016’da madenin sahibi olan Kanadalı firma Lucara Diamond’ın yetkilileri elmasa isim vermek için öneri ve talep toplamaya başlamıştır. Posta yoluyla 11 bin kısa mesaj olarak da bin adet başvuru alındığı belirtilmiştir. Yarışmanın sonunda ise 9 Şubat 2016’da Tswana dilinde “ışığımız” anlamına gelen “Lesedi La Rona” adı verildiğini ilan edildi. İsmi teklif eden kişinin bu elması Botsvana’nın umudu, gururu ve ışığı olarak gördüğü ifade edilmiştir.

Dünyanın en büyük ikinci elması Lesedi La Rona  Anvers, New York, Hong Kong ve Singapur gibi elmas ticaret merkezlerinde sergilenmiştir.

Değeri belirlenmeye çalışılan taşın tip 2a gurubunda olduğu saptanmıştır. Elmas madenciliği konusunda uzman olan Phil Swinfen, Lesedi La Rona’ya yakın taşlar üzerinden yaptığı fiyat araştırmasında 40 ila 60 milyon dolar arası bir fiyata alıcı bulacağını tahmin etmiştir. Ham halde satışa çıkan elmas 29 Haziran 2016’da bağımsız bir açık arttırmada 50 milyon dolara satılmıştır. Eylül 2017’de ise tekrar satışa çıkmış ve 53 milyon dolara İngiliz Kuyumcu Graff Diamonds’a satılmıştır.

Lesedi La Rona işlendikten sonra çıkan 302.37 kırat zümrüt kesim

Graff Diamonds bu nadide taşı özenle kesmek için özel bir yazılım geliştirmiştir ve 302.37 kırat ağırlığında dünyanın en büyük zümrüt kesim elmasını çıkarmıştır. Geriye kalan parçalardan da 66 adet küçük elmas elde edilmiştir. 26 kırat ila 1 kırat arasında değişen bu taşlar GIA (Gemological Institute of America)tarafından incelenip sertifikalanmıştır. Tamamen saf karbondan oluşan bu tip 2a pırlantalar D rengindedir. Her bir taşın kemerine lazerler “Graff, Lesedi La Rona” ve GIA sertifika numarası yazılmıştır.

Taşın kemerine lazerle ismi yazılmıştır.

Pırlanta eğitimlerimize katılmak için başvuru formundan veya egitim@sinapirlanta.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sina Pırlanta Marka Yüzü Buray

Şarkıcı Buray önceki gün İstanbul Jewelry Show fuarına katıldı. Buray, marka yüzü olduğu Sina Pırlanta'nın standını gezdi

Daha Fazla

Cesur Tülin

Manken Tülin Şahin, bir mücevher firmasının reklam yüzü oldu.

Daha Fazla