Ana içeriğe atla

⭑ Sevgililer Gününe Özel Fiyatlar ⭑

2024-02-29T23:59:59
Sepetim

Sepetiniz boş

Floresans (Fluorescence)

Floresans, eskiden paranın sahte olup olmadığına baktığımız UV ışık altındaki verdiği renk tepkisidir. Bazı elmaslar UV ışıkla uyarıldığında bir enerji açığa çıkarır, bilimsel olarak buna fotolüminesans veya soğuk ışıma denilmektedir. Elmaslar UV ışık altında saçtıkları ışık şiddetine sınıflandırılır.

Pırlantadaki floresans sınıfları
  • Hiç tepki vermeyene Amerika’da “None” Avrupa’da “Nil”
  • Zayıf tepki verene Amerika’da “Faint” Avrupa’da “Slight”
  • Orta seviyede tepki verene her yerde “Medium”
  • Güçlü tepki verene her yerde “Strong”
  • Çok güçlü tepki verene de her yerde “Very Strong” denilmektedir.

Yapılan araştırmalar elmasların yaklaşık %30’unda floresans olduğunu göstermektedir. Floresanslar her zaman mavi tonda olmazlar. Çoğunluğu mavi olsa bile bazen sarı ve çok çok nadiren de kırmızı, pembe, yeşil, beyaz… floresanslarla da karşılaşabiliriz. Burada sınıflandırma yaparken mühim olan rengi değil şiddetidir. Sarı floresanslı faint bir taşta olabilir strong bir taşta.

Peki, floresans elmasa değer mi katar değer mi kaybettirir?

Öncelikle beyaz ışığın kırmızıdan mora bütün renkleri içerdiğini hatırlayalım. Her bir rengin onu beyaza tamamlayan ikincil bir rengi vardır. Kırmızın ikincil rengi turkuaz, mavinin ikincil rengi sarı gibi. Bunu eski televizyonların kontrast ayarlarını yaparken de görmüşüzdür. D – H renk aralığındaki beyaz taşlarda mavi floresans puslu yağlı bir görünüm oluştururken, I – M aralığındaki hafif sarı taşlarda ise mavi floresans taşın rengi ile karşıt olduğu için taçtan bakıldığında daha beyaz görünüm verir. Sarı floresans her taşta mat bir görünüme neden olur. O yüzden beyaz taşlarda mavi floresans taşa kötü etki eder ve fiyatının düşmesine sebep olur, hafif sarı taşlarda ise daha güzel bir görünüme sebep olduğu için fiyatını arttırdığı bile görülür.

Pırlanta eğitimlerimize katılmak için başvuru formundan veya egitim@sinapirlanta.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Sina Pırlanta Marka Yüzü Buray

Şarkıcı Buray önceki gün İstanbul Jewelry Show fuarına katıldı. Buray, marka yüzü olduğu Sina Pırlanta'nın standını gezdi

Daha Fazla

Cesur Tülin

Manken Tülin Şahin, bir mücevher firmasının reklam yüzü oldu.

Daha Fazla