Ana içeriğe atla

Sepetim

Sepetiniz boş

Pırlantalarda Lazer Yazılar

Pırlantaların kemer kısmına lazerle yazı yazabilmek mümkündür. Genelde sertifikalı taşların sertifika numaralarının yazılmasıyla bilinir. Sertifikayı veren laboratuvarın ismi ve sertifika numarası taşın kemerine yazılır. Bu isteğe bağlıdır. Taşın doğallığına bir nebze müdahaledir ancak küçük bir yer kapladığı için ve taşı tanımaya ciddi faydası olduğundan genelde yazılması tercih edilir. Laboratuvarın sitesine sertifika numarasını girdiğiniz vakit taşın sertifikasına ulaşırsınız. Kemerdeki numara sertifikanın o taşa ait olduğunun bir delilidir.

Pırlantanın kemerindeki GIA numarası

Taşın kemerine sadece sertifika numarası yazılmaz. Bir tedavi gördüyse o da belirtilebilir. Sentetik pırlantaların kemerinde de genelde “Lab Grown” ibaresi yer alır. Pırlanta tedavi gördüyse ona dair ibareler de görebiliriz. Mozanit ve karborit taşların kemerinde de ne oldukları yazabilir. Zaruri bir şey olmadığı için ayırt etme yöntemi olarak düşünmemek lazım.

Sentetik pırlantadaki "LAB GROWN" ibaresi
Sentetik pırlantadaki "LAB GROWN" ibaresi
Mozanitin kemerinde lazer yazısı

Pırlantayı incelerken 10 kat büyüten luplar kullanılır ancak kemerdeki yazıyı okuyabilmek için 60 kat büyüten luplar genelde tercih edilir. Taşın boyutuna göre kemerinin de kalınlığı değişir ama genelde 50 mikronla 300 mikron arasında olduğunu söyleyebiliriz. Mikron milimetrenin binde biridir. Taşın kemerinin ne kadar ince ve oradaki yazıyı okumanın ne kadar zor olduğunu belirtmekte fayda var. Mikroskopla veya sadece bu kemerdeki yazıları okumak için yapılmış özel cihazlarla da bakılabilir.

Kemerdeki yazıyı okumak için yapılmış dijital mikroskop

Pırlantanın kemerine bazı toptancılar stok numaralarını yazar. Özel mesajlar bile yazılabilir elbette. Ancak pırlantanın değerli olası ve yazı yazan herkesin elinde olabilecek kadar basit olmamasıyla, taşın kemerinde çok farklı şeyler görme ihtimalimiz azalır.

Pırlantanın kemerine yazılan yazılar sonradan da silinebilir. Kesim işlemi yeniden yapılır gibi kemere müdahale edilerek oradaki yazıları silmek mümkündür.

Pırlantanın kemerindeki yazının büyük bir kısmı silinmiş hali

Pırlanta eğitimlerimize katılmak için başvuru formundan veya egitim@sinapirlanta.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Sina Pırlanta Marka Yüzü Buray

Şarkıcı Buray önceki gün İstanbul Jewelry Show fuarına katıldı. Buray, marka yüzü olduğu Sina Pırlanta'nın standını gezdi

Daha Fazla

Cesur Tülin

Manken Tülin Şahin, bir mücevher firmasının reklam yüzü oldu.

Daha Fazla